Podobne zjawisko zauważyć można w firmach. Postęp technologiczny jest ogromny i z każdym rokiem przyspiesza. Transformacja cyfrowa pociąga za sobą zarówno skutki negatywne, jak i otwiera nowe możliwości. Niemniej jednak należy przyjąć ją za fakt i dostosować przedsiębiorstwo do obecnych realiów. Jest to duże i nieuniknione wyzwanie dla kadry menadżerskiej.
Przede wszystkim, zmieniają się wymagania klientów, na które należy odpowiedzieć, aby pozostać na rynku. Dobrym przykładem jest Uber, który stworzył platformę do zamawiania kierowców i poważnie zagroził niektórym korporacjom taksówkarskim. W zawrotnym tempie rozwija się także e-handel, platformy do płatności on-line, umawiania wizyt czy bankowość elektroniczna. Prawdziwą rewolucję zauważyć też można w sposobie prowadzenia działań marketingowych i reklamy. Duże zmiany zaszły też w procesie rekrutacji – wybór różnorodnych kanałów i metod – oraz rozwoju i szkoleń pracowników – np. webinaria.
Transformacja cyfrowa i robotyzacja pozwoliły też częściowo wyeliminować czynnik ludzki z czynności niebezpiecznych. Z drugiej strony powstały zawody, które jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały.
Styl zarządzania firmą i dotychczasowy sposób myślenia menadżerów powinien ulec zmianie. Przede wszystkim cały proces transformacji cyfrowej w firmie powinien być przejrzysty, a pracownicy powinni być poinformowani o poszczególnych podjętych krokach, etapach, skutkach, a przede wszystkim o wynikających ze zmian obowiązkach i procedurach. Jasny przekaz zapobiegnie obawom, plotkom i zminimalizuje naturalny opór wobec zmian.
Oczywistym efektem transformacji cyfrowej jest korzystanie z różnorodnych systemów biznesowych klasy ERP, CMS, CRM czy BI. Ich możliwości pozwalają znacząco usprawnić procesy, zwiększyć wydajność i efektywność, a co za tym idzie obniżyć koszty. Jednocześnie powyższe rozwiązania pozwalają na otrzymywanie wszelkich informacji w czasie rzeczywistym, co przyspiesza proces podejmowania decyzji oraz zarządzania. Bardzo istotna jest także możliwość pracy zdalnej, która jest szczególnie ważna dla konsultantów i handlowców – znaczną część czasu pracy spędzających w podróży – oraz dla aktywnych zawodowo kobiet posiadających (wychowujących) dzieci. Systemy biznesowe usprawniają proces komunikacji oraz zarządzania dokumentami, a także zarządzanie pracą zespołu i work flow. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na odpowiednią alokację zadań. Automatyzacja (wykorzystanie botów czy AI) pozwala skierować zasoby ludzkie na inny, bardziej złożony i kreatywny rodzaj pracy.
Co zatem stanowi największe wyzwanie? Eksperci zgodnie twierdzą, że to nie sam proces transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie, a właśnie odpowiednie zarządzanie czynnikiem ludzkim, klarowny zakres obowiązków i sprawna komunikacja. Ponadto, kadra menadżerska, wykorzystując cyfrowe usprawnienia, może skoncentrować większą uwagę np. na zarządzaniu talentami. Konieczna jest zmiana stereotypowego myślenia i tradycyjnych modeli zarządzania oraz koncentracja na innych umiejętnościach pracowników.
Źródła:
https://www.linkedin.com/pulse/how-digital-transformation-changing-way-we-work-mike-scopa/
https://medium.com/iotforall/digital-transformation-is-more-than-just-the-technology-ccbd540c75e5
https://www.bcg.com/publications/collections/new-new-way-working.aspx
https://www.koombea.com/blog/impact-digital-transformation-how-we-work/